Obec Lošonec
Obec Lošonec
Lošonec

Informácia k dotácii na stravu v šk. roku 2021/2022

Oznam pre zákonných zástupcov detí MŠ

INFORMÁCIA K DOTÁCII NA STRAVU PRE ZÁKONNÝCH ZÁSTUPCOV DETÍ, KTORÉ BUDÚ NAVŠTEVOVAŤ MATERSKÚ ŠKOLU V LOŠONCI V ŠK. ROKU 2021/2022

Dňa 01.08.2021 nadobudnú účinnosť nové právne úpravy zákona č. 544/2010 Z.z.
o dotáciách v pôsobnosti Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny SR v znení neskorších predpisov (ďalej len „zákon o dotáciách“), ktoré prinášajú nasledovné zmeny v poskytovaní dotácií na stravu:

• ukončenie plošného poskytovania dotácií na stravu v poslednom ročníku MŠ a doplnenie novej skupiny detí, ktoré majú nárok na poskytnutie dotácie,
  • zvýši sa suma dotácie na stravu na 1,30 eura za každý deň, v ktorom sa dieťa zúčastnilo výchovno-vzdelávacej činnosti v MŠ a odobralo stravu.

V nadväznosti na uvedené dochádza od 01.09.2021 zmene okruhu oprávnených detí a dotácia sa poskytuje:

• na každé dieťa, ktoré navštevuje MŠ a v MŠ je najmenej 50 % detí z domácností, ktorým sa poskytuje pomoc v hmotnej núdzi,
  • na dieťa, ktoré navštevuje MŠ a žije v domácnosti, ktorej sa poskytuje pomoc v hmotnej núdzi (ďalej len „dieťa v HN“) alebo ktorej príjem je najviac vo výške životného minima (ďalej len „dieťa v ŽM“),
  • na dieťa, ktoré navštevuje posledný ročník MŠ a žije v domácnosti, v ktorej si ani jeden člen domácnosti neuplatnil na toto dieťa nárok na sumu daňového zvýhodnenia na vyživované dieťa, ktoré dovŕšilo 6 rokov veku a nedovŕšilo 15 rokov veku, žijúce s ním v domácnosti podľa osobitného predpisu (ďalej len „deti bez daňového bonusu), táto skutočnosť sa žiadateľovi preukazuje čestným vyhlásením.

Oznamujeme zákonným zástupcom, ktorí majú v starostlivosti dieťa navštevujúce MŠ v Lošonci, že k poskytnutiu dotácie na stravu je nevyhnutné predložiť:

• potvrdenie, že dieťa žije v domácnosti, ktorej sa poskytuje pomoc v hmotnej núdzi,
  • potvrdenie, že dieťa žije v domácnosti, ktorej príjem je najviac vo výške sumy životného minima,
  • Čestné vyhlásenie o neuplatnení nároku na sumu daňového zvýhodnenia na vyživované dieťa, ktoré dovŕšilo 6 rokov veku a nedovŕšilo 15 rokov veku, žijúce s daňovníkom v domácnosti  (Čestné vyhlásenie). Daňový bonus na vyživované dieťa si v prípade poskytnutia dotácie na stravu nemôže uplatňovať ani jeden člen domácnosti. Upozornenie: Ak si budú zákonní zástupcovia uplatňovať daňový bonus v ročnom zúčtovaní alebo v daňovom priznaní za rok 2021, dieťaťu, ktoré s nimi žije v spoločnej domácnosti, nie je možné poskytnúť dotáciu na stravu.
  • Ak by si v čase poskytovania dotácie na stravu zákonný zástupca dieťaťa uplatnil daňový bonus, je povinný o uvedenom bezodkladne informovať zriaďovateľa MŠ (t.j. obec Lošonec) s tým, že si musí byť vedomý právnych dôsledkov nepravdivého vyhlásenia (trestný čin podvodu v zmysle Trestného zákona v z.n.p.) a povinnosti vrátiť všetky finančné prostriedky na toto dieťa ako dotáciu na stravu.

Potvrdenia, resp. čestné vyhlásenia, je potrebné predložiť na Obecný úrad v Lošonci do 28. júla 2021

počas úradných hodín.

čestné vyhlásenie (1).docx

Typ súboru: DOCX dokument, Velkosť: 17,47 kB